Prezydent Kuby Raul Castro wystąpił w czwartek wobec USA z propozycją nawiązania dialogu rozumianego jako "dialog równych". Zadeklarował, że gotów jest rozmawiać z Amerykanami o wszystkim, również o prawach człowieka, demokracji i wolności prasy.

Raul Castro.

"W dniu, w którym będziecie chcieli do niego zasiąść, stół do rozmów będzie gotowy" - powiedział generał Castro w przemówieniu wygłoszonym w prowincji Guantanamo, na wschodnim krańcu Kuby, z okazji Dnia Insurekcji Narodowej.

Raul Castro w mundurze wojskowym przewodniczył tym uroczystościom i po raz pierwszy od dwóch lat przerwał milczenie, aby zabrać publicznie głos na temat wewnętrznych problemów gospodarczych Kuby i stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

Waszyngton i Hawana od pół wieku nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Embargo ekonomiczne ustanowione wobec wyspy przez Stany Zjednoczone oznacza niemal całkowity zakaz wymiany handlowej. Waszyngton uzależnia jego zniesienie od przeprowadzenia demokratycznych reform na Kubie.

Raul Castro opozycję kubańską scharakteryzował w przemówieniu jako "małe grupki, które pod skrzydłami Waszyngtonu próbują stworzyć na Kubie grunt do wydarzeń "w stylu libijskim".

Mówił także o sytuacji gospodarczej wyspy, która przeżywa obecnie okres ograniczonej liberalizacji gospodarczej ostrożnie wzorowanej na modelu chińskim. Tworzenie małych prywatnych przedsiębiorstw i prywatnych gospodarstw rolnych ma pozwolić na odchudzenie sektora państwowego i rozdętej administracji publicznej.

Zarobki - 18 dolarów miesięcznie

Prezydent Castro powiedział podczas uroczystości, że dopóki nie wzrośnie wydajność pracy, nie będzie podwyżek płac. Średnia płaca miesięczna w sektorze państwowym wynosi 450 peset, czyli ok. 18 dolarów. Władze podkreślają jednak, że niskie płace równoważą częściowo bezpłatne szkolnictwo i opieka zdrowotna oraz subsydiowane ceny różnych artykułów pierwszej potrzeby.

26 lipca obchodzono na Kubie 59. rocznicę ataku grupy powstańców, przeciwników dyktatury prezydenta Fulgencio Batisty, na koszary wojskowe Moncada w Santiago de Cuba. Starszy brat Raula, Fidel Castro, który przewodził atakowi, został uwięziony i przeżył, ale większość uczestników zginęła.

Szturm na Moncadę uważa się za początek rewolucji na Kubie. Od jej zwycięstwa pod wodzą Fidela Castro w 1959 roku 26 lipca jest świętem narodowym wyspy.


Grzejniki żeliwne

Grzejniki żeliwne posiadają dużą pojemność i małą przewodność, co sprawia, że długo się nagrzewają, ale również długo oddają ciepło. Są często stosowane w obiegach grawitacyjnych (przepływ wody zachodzi w tego typu instalacjach pod wpływem siły grawitacji), gdyż posiadają małe opory hydrauliczne. Grzejniki żeliwne nie powinny być stosowane w instalacjach zautomatyzowanych, gdyż ich reakcja na zmianę zapotrzebowania na ciepło wewnątrz pomieszczenia jest bardzo długotrwała. Wśród wad grzejników żeliwnych możemy także wymienić ich dużą tendencję do gromadzenia wewnątrz zanieczyszczeń, co sprawia, że muszą one być płukane. W związku z gromadzeniem zanieczyszczeń zaleca się montowanie specjalnych filtrów w instalacji centralnego ogrzewania i ich okresowe oczyszczanie – ułatwia to utrzymanie wnętrza grzejników żeliwnych w czystości. Ponadto grzejniki żeliwne nie powinny wchodzić w skład instalacji, w której zamontowane są inne rodzaje grzejników, gdyż generowane przez nie zanieczyszczenia... ...

Jak zaoszczędzić tysiąc złotych w domowym budżecie?

Nieszczelne okna, zapowietrzony kaloryfer, czy stale włączony laptop mogą narazić nas na stratę ponad tysiąca złotych w skali roku. Niemożliwe? Dowiedz się, jak skutecznie oszczędzać energię i pieniądze w domowym budżecie.EnergiaDla wielu z nas oszczędność energii oznacza rezygnację z wieczornego oglądania telewizji, używania czajnika elektrycznego, czy korzystania z górnego oświetlenia. Tymczasem energooszczędność wcale nie musi opierać się na wyrzeczeniach. – Oszczędzanie energii polega na zmniejszeniu jej zużycia przy zachowaniu takich samych rezultatów – tłumaczy Renata Stępień, specjalistka ds. zrównoważonego rozwoju, ekspert Akademii Misia Haribo.Wydajne ogrzewanie Najwięcej strat w domowym budżecie generuje niewłaściwe ogrzewanie pomieszczeń. Aż 75 proc. użytkowanej przez nas energii jest wykorzystywane na ogrzanie domu lub mieszkania. Zapowietrzone, zasłonięte grubymi kotarami albo zastawione meblami grzejniki nie działają efektywnie i tym samym przyczyniają się do odchudze... ...

Grecja: Minister finansów apeluje o wsparcie programu pomocowego

Grecki minister finansów Ewangelos Wenizelos zaapelował we wtorek do parlamentu o wsparcie przedsięwzięć związanych z realizacją pakietu zagranicznej pomocy finansowej, który ma uchronić kraj przed bankructwem i umożliwić mu pozostanie w strefie euro."Pomożemy sobie samym i strefie euro, jeśli teraz, szybko, w sposób odpowiedzialny uczynimy to, co musimy, na rzecz tego, by Grecja zawsze była członkiem strefy euro i by strefa euro trwała dalej, na rzecz trwałego przezwyciężenia groźby niewypłacalności. Krajowi zaoferowano ostatnią okazję ku temu i musimy z niej w pełni skorzystać" - powiedział Wenizelos.Według niego, nowy grecki rząd jedności narodowej, który w środę ma otrzymać od parlamentu wotum zaufania, przedstawi deputowanym 18 listopada projekt nowego budżetu, a na początku nowego roku plan reformy podatkowej."Musimy zapewnić do końca lutego szeroko akceptowaną propozycję w sprawie nowego systemu podatkowego" - oświadczył minister, dodając, iż rząd zadba również o pobudzenie w... ...

Montaż grzejników

Montaż grzejników nie jest łatwy i nie należy go przeprowadzać samodzielnie. Najlepiej jest wezwać wyspecjalizowanego instalatora, który nie dość, że zrobi to w pełni fachowo, to jeszcze zadba o to, żeby instalacja centralnego ogrzewania była szczelna i przez długie lata działała be zarzutów. Aby móc zamontować grzejniki potrzebny jest odpowiedni osprzęt, osprzęt ten musi być dostosowany do rodzaju zakupionego przez nas grzejnika a także so sposobu w jaki ma on być zamontowany. Wybór sposobów montażu jest bardzo duży, nie tak jak dawniej, kiedy wszystkie grzejniki montowane były tradycyjnie pod oknem w pozycji poziomej. Zazwyczaj w sklepach oferowany jest osprzęt dostosowany do konkretnego rodzaju grzejnika, najlepiej zdecydować się na zakup właśnie takiego zestawu, gdyż gwarantuje on, że wszystko będzie do siebie pasować i nie będziemy musieli denerwować się koniecznością zakupu dodatkowych elementów. Coraz częściej zdarza się też, że osprzęt oferowany jest w zestawie wraz z grzejn... ...

Grzejniki – moc cieplna

Moc cieplna posiadana przez grzejniki jest ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę przed ich zakupem. Przyjęte jest, że grzejniki powinny posiadać moc cieplną minimum równą zapotrzebowaniu pomieszczenia na ciepło. Oznacza to, że trzeba najpierw oszacować straty ciepła w określonym pomieszczeniu, a dopiero potem podejmować decyzję jakie zostaną w nim zainstalowane grzejniki.Co ciekawe, wbrew przypuszczeniom większości potencjalnych kupujących, podczas ustalania jaką moc cieplną powinny mieć grzejniki nie jest brana pod uwagę kubatura pomieszczenia.Straty ciepła szacowane są zazwyczaj przez specjalistów i zależą od tego jak zbudowany jest budynek, z czego jest zbudowany, gdzie jest usytuowany, gdzie zlokalizowane jest pomieszczenie. Podczas szacowania uwzględnia się też współczynniki przenikania ciepła przez wszystkie ściany, średnią temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Na straty ciepła duży wpływ ma również klimat, czyli średnia temperatura powietrza na zewnątrz, a także ist... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+5=?


Informacje o plikach "cookies"