W poniedziałek Komitet Noblowski ogłosi nazwisko laureata nagrody Nobla 2011 r. w dziedzinie ekonomii. Wśród tegorocznych typów Reuters wymienia m.in. Douglasa W. Diamonda, Jerry A. Hausmana z Halbertem L. Whitem i Anne O. Krueger wspólnie z Gordonem Tullockiem.

Douglas W. Diamond to profesor finansów w Booth School of Business University of Chicago. Portal obserwatorfinansowy.pl podaje, że komitet może docenić analizy Diamonda dotyczące pośrednictwa finansowego i monitoringu. Douglas słynie też z badań nad kryzysami oraz nad zagadnieniem płynności. Zanim zaczął wykładać w Chicago Booth, uczył w Yale, w Hong Kong University of Science and Technology oraz na uniwersytecie w Bonn.

Jerry A. Hausman (prof. ekonomii w Massachusetts Institute of Technology w amerykańskim Cambridge), wraz z Whitem, jest wskazywany do Nobla za wkład naukowy w rozwój ekonometrii.

Obserwatorfinansowy.pl wyjaśnia, że Anne O. Krueger (prof. ekonomii międzynarodowej w Johns Hopkins University w Waszyngtonie) typowana jest natomiast za opis tzw. pogoni za rentą (wywieranie przez np. firmy wpływu m.in. na prawo w celu uzyskania korzyści finansowych - PAP). Razem z nią wskazywany jest Gordon Tullock, emerytowany profesor prawa i ekonomii w George Mason University School of Law w Arlington, który jako pierwszy opisał zjawisko polegające na dążeniu pewnych osób lub grup ludzi do uzyskiwania korzyści materialnych poprzez wywieranie wpływu na polityków, stan prawny i otoczenie gospodarcze.

Portal mostlyeconomics.wordpress.com publikuje ponadto tzw. listę oczekujących - kilku kandydatów, co roku wskazywanych jako potencjalni laureaci ekonomicznego Nobla. Wśród nich jest Jagdish Bhagwati I Avinash Dixit za prace nad handlem międzynarodowym, Robert Barro i Paul Romer pracujący w dziedzinie ekonomii wzrostu, Oliver Hart (ekonomia transakcyjna), William Nordhaus i Martin Weitzman w dziedzinie ekonomii środowiskowej, Eugene Fama i Kenneth French za ekonomię finansową oraz Robert Shiller i Richard Thaler za wkład w ekonomię behawioralną.

Obserwatorfinansowy.pl dodaje, że do Nobla w typuje się nie tylko postaci, ale także zagadnienia. Portal przypomina, że w 2010 r. Nobla otrzymało trio pracujące nad zagadnieniem bezrobocia, tymczasem bezrobocie jest także w 2011 roku wielki światowy temat.

"Dlatego istotne wśród typów noblowskich są nazwiska Kena Rogoffa z Harvard University oraz Carmen Reinhart z Peterson Institute for International Economics. Ta para wykonała ogromną pracę nad badaniem długów publicznych różnych krajów świata" - przewiduje portal.

Po raz pierwszy Nagroda Nobla została przyznana w 1901 roku, pięć lat po śmierci Alfreda Nobla. W 1969 roku do listy wyróżnień została dodana ekonomiczna nagroda Nobla - "Nagroda Banku Szwecji w Naukach Ekonomicznych Pamięci Alfreda Nobla" ("The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel"). Podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbywa się 10 grudnia, w rocznicę śmierci Nobla, laureaci otrzymują od króla Szwecji dyplom i 10 mln szwedzkich koron.


Łazienkowe grzejniki elektryczne

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym często utrzymywana jest wyższa temperatura niż w pozostałych, łazienkowe grzejniki elektryczne wykorzystywane są w niej jako jedyny rodzaj ogrzewania, lub też jako dodatkowe źródło ciepła.Grzejniki łazienkowe zasilane energią elektryczną mogą posiadać wymuszony obieg powietrza (zaopatrzone są wtedy w wentylator) lub naturalny obieg ciepła. Ich temperaturę możemy w łatwy sposób regulować w określonym zakresie, a czujniki temperatury zapewnią nam pożądaną temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Łazienkowe grzejniki elektryczne z wymuszonym obiegiem powietrza są rozwiązaniem, w przypadku łazienki, dużo lepszym, gdyż ułatwiają utrzymanie równomiernej temperatury, co w przypadku obiegu naturalnego nie jest możliwe, ponieważ cyrkulacja powietrza jest zbyt mała i lżejsze, ogrzane powietrze gromadzi się pod sufitem, a cięższe, chłodniejsze bliżej podłogi.Poza grzejnikami konwektorowymi w łazienkach wykorzystywane są także łazienkowe grzejniki drabinkowe, s... ...

Grzejniki żeliwne znowu w modzie?

Grzejniki żeliwne jeszcze nie tak dawno były bardzo popularne, jednak rozwój technologii sprawił, że zostały wyparte przez inne rodzaje grzejników, bardziej odpowiadające gustom coraz bardziej wymagających klientów. Wydało się, że do powrotu zainteresowania grzejnikami żeliwnymi nie dojdzie, jednak ich producenci postawili na nowoczesność i tym samym udało im się wzbudzić zainteresowanie potencjalnych kupców. Nowoczesne grzejniki żeliwne mają bardziej opływowe kształty i lepszą moc. Czynnikiem, który zachęca do zakupu jest także ich atrakcyjna cena.Grzejniki żeliwne mają bardzo klasyczny wygląd, są zbudowane z pionowych żeber, które z obu stron połączone są z poziomymi kanałami, taka budowa zapewnia całkiem dużą powierzchnię wymiany ciepła, ponadto dla, niektórych jej atutem jest atrakcyjny wygląd.Grzejniki żeliwne, mimo długiego czasu nagrzewania i reagowania na konieczność zmiany temperatury, mają wiele zalet. Główną z nich jest bardzo długi okres trwałości, do którego na pewno pr... ...

Szef banku Barclays rezygnuje z 20 mln funtów odprawy

Dyrektor naczelny brytyjskiego banku Barclays, Bob Diamond, który zrezygnował 3 lipca ze swojej funkcji ze skutkiem natychmiastowym w związku z głośną aferą manipulowania stopą kredytu międzybankowego Libor, zrzekł się 20 milionów funtów odprawy.Robert Diamond, b. dyrektor naczelny brytyjskiego banku BarclaysPrezes Barclays Marcus Agius poinformował o tym we wtorek brytyjskich deputowanych, podkreślając, że rezygnacja z odprawy była osobistą decyzją Diamonda, którą zarząd banku "powitał z zadowoleniem". Agius również podał się do dymisji w związku ze skandalem, ale pozostanie na stanowisku do czasu znalezienia następcy Diamonda.Brytyjskie gazety zwracają uwagę, że Diamod nie odchodzi z całkiem pustymi rękoma - dostanie ok. 2 milionów funtów. Na tę sumę złoży się jego roczna pensja (1,35 mln funtów) i inne świadczenia, w tym składki na fundusz emerytalny.Barclays podawał nieprawdziwe dane, aby powstało wrażenie, że jego kondycja finansowa jest lepsza niż była, i po to, by umożliwiać ... ...

Ceny materiałów budowlanych stanęły w miejscu, bo kryzys zatrzymał popyt

W ubiegłym roku firmy produkujące materiały budowlane w zasadzie nie mogły sobie pozwolić na podnoszenie cen i przewidują, że w tym roku sytuacja będzie podobna. Średnie zmiany cen w 2012 r.Ceny rosły właściwe tylko w tych segmentach, gdzie solidarnie podnosili je wszyscy producenci, zmuszeni do tego większymi kosztami. Ceny rosły właściwe tylko w tych segmentach, gdzie solidarnie podnosili je wszyscy producenci, zmuszeni do tego większymi kosztami. Jednak według danych Grupy PSB, która śledzi średnie zmiany cen kilkunastu grup produktów budowlanych, większość z nich zakończyła 2012 r. na poziomie podobnym jak w końcu roku 2011.Według naszych rozmówców, na których opiniach opierają się szacunki grupy PSB, nie do końca oddają one obraz rynku, bo po wliczeniu bonusów i promocji narzucanych przez liczących się dystrybutorów ceny są jeszcze niższe.Przyczyny są proste. Duże inwestycje gwałtownie zwolniły, Polacy oszczędzają na remontach, a wśród producentów i importerów panuje ogromna ... ...

Grzejniki aluminiowe – budowa

Materiałem stosowanym do produkcji grzejników aluminiowych, ja sama nazwa zresztą wskazuje, jest aluminium. Aluminium jest materiałem posiadającym bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, co ma znaczący wpływ na wydajność posiadaną przez grzejniki aluminiowe.Grzejniki aluminiowe zbudowane są tak zwanych ogniw aluminiowych, które mają jednakową szerokość, zazwyczaj mieszczącą się w przedziale od 8 do 10 centymetrów. Ogniwa łączone są ze sobą w taki sposób, że przód grzejnika ma postać gładkiej powierzchni. Grzejniki aluminiowe są zawsze lakierowane, w celu otrzymania estetycznego wyglądu, a także aby ułatwić użytkownikom utrzymanie ich w czystości. Ponieważ grzejniki aluminiowe są urządzeniami wieloczłonowymi, można ich wielkość dostosować do każdego rodzaju wymagań, co więcej ich gabaryty mogą być modyfikowane również po zamontowaniu.Grzejniki aluminiowe poza ogniwami posiadają jeszcze element pozwalający na ich podłączenie do sieci centralnego ogrzewania. Konstrukcja umożliw... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
4+5=?


Informacje o plikach "cookies"