Decyzja o wymianie zapadła już w Komendzie Głównej Policji. Nowy system pozwoli na bezpieczne logowanie do wszystkich baz danych. To efekt awarii, która niedawno na dobę odcięła policjantów od wszystkich informacji.

Komputer

W tej chwili trwa ustalanie wymagań, które powinien spełnić ewentualny producent.

– Te 24 godziny nas przeraziły. Okazało się, że bez wiedzy zgromadzonej w bazach danych cała instytucja jest niemal ślepa i głucha, że nie da się nawet przeprowadzić prostych czynności – mówi jeden z oficerów Komendy Głównej Policji.

Awaria, jak ujawniliśmy na naszych łamach, miała miejsce niemal dokładnie przed miesiącem. Nie można było sprawdzić np. danych kierowców.

Co więcej, przez pierwsze godziny nie było wiadomo, co dokładnie szwankuje i zarazem która z zewnętrznych firm jest odpowiedzialna za usunięcie usterki.

Ostatecznie awarię usunięto po upływie doby.

– Chcemy wykluczyć możliwość powtórzenia się takiej sytuacji. Dlatego inaczej sformułujemy wymagania wobec firm, które wystartują w nowym przetargu – tłumaczy rzecznik Komendy Głównej Mariusz Sokołowski.

Dotąd budowa policyjnych systemów informatycznych budziła duże kontrowersje. Dziś jest przedmiotem badania przez śledczych ABW i CBA. Z ich ustaleń, potwierdzonych przez prokuratorów, wynika, że firmy płacące decydentom windowały niebotycznie ceny za poszczególne systemy. Często udawały między sobą konkurencję, aby później podzielić się wykonawstwem. Były dyrektor łączności i informatyki KGP, a następnie szef Centrum Projektów Informatycznych trafił niemal na rok do aresztu. Opuścił go niedawno, po tym jak zgodził się zostać małym świadkiem koronnym. Przyznał się do przyjęcia łapówek w wysokości kilku mln zł.


Im bliżej świąt, tym wyższe ceny paliw. Po Wielkanocy 6 zł za litr benzyny?

Ceny paliw rosną na potęgę. We wtorek oba polskie koncerny - Lotos jak i PKN Orlen podnoszą kolejny raz hurtowe ceny benzyn, które oczywiście przekładają się na rachunki na stacjach paliw. Analitycy nie maja złudzeń. Bariera 6 zł za litr benzyny na większości stacji paliw to już kwestia dni.Świąteczne tankowanie czyści portfele.Grupa Lotos od wtorku podwyższa ceny hurtowe benzyny bezołowiowej 95 i 98 o 5 zł na tysiąc litrów. Jak poinformowało biuro prasowe spółki, wzrastają też ceny oleju, napędowego i napędowego do celów opałowych o 7 zł na tysiąc litrów.Lotos zaznaczył, że termin i wysokość zmian cen na stacjach paliw jest niezależną decyzją ich właścicieli. PKN Orlen też podnosi ceny benzyny i oleju napędowegoPKN Orlen podnosi od wtorku hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 4 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 3 zł i oleju napędowego o 8 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.O korekcie cen detalicznych zdecydują ostatecznie właściciele stacji paliw.... ...

Inflacja jednak mniejsza: W maju wyniosła 3,6 proc., spodziewano się 3,9 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2012 r. wzrosły o 0,2% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,6 proc., podał Główny Urząd Statystyczny.Inflacja jednak mniejsza: W maju wyniosła 3,6 proc. spodziewano się 3,9 proc.W kwietniu inflacja roczna wyniosła 4,0% r/r.Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że roczne ceny towarów i usług wzrosły w poprzednim miesiącu o 3,8 proc. i o 0,4 proc. licząc miesiąc do miesiąca.Osiągnięcie celu inflacyjnego - 2,5 proc. - nadal jednak dalekieRoczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju br. wyniósł 3,6 proc. i nadal znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej.Najbardziej zdrożały opłaty mieszkaniowe, związane z transportem (paliwa) i niestety żywności"Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 5,8 proc.), transpor... ...

Brudziński: mąż zaufania w każdej komisji wyborczej

Mąż zaufania powinien znaleźć się w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju, uważa ubiegający się o reelekcję ze szczecińskiej listy Prawa i Sprawiedliwości poseł Joachim Brudziński.We wtorek na konferencji prasowej w Szczecinie Brudziński, który jest przewodniczącym Komitetu Wykonawczego PiS, powiedział, że obecność mężów zaufania w komisjach wyborczych może mieć bardzo dobry wpływ na zachowanie procedur wynikających z przepisów prawa, które powinny obowiązywać przy wydawaniu i zliczaniu kart do głosowania."Mężowie zaufania, to nie jest żadne novum. Chcemy skorzystać z tych możliwości, jakie daje nam obowiązujące w Polsce prawo. Uważamy, że poprzez tego typu mobilizację i akcję budujemy postawę obywatelską społeczeństwa otwartego. Prześmiewcze komentarze ze strony przeciwników politycznych i słowa o korpusie ochrony wyborów PiS-u są nie na miejscu" - dodał Brudziński.Prezes szczecińskich struktur PiS Leszek Dobrzyński, który również kandyduje do Sejmu, poinformował dziennikarzy,... ...

Wojna z Iranem może zmniejszyć szansę na reelekcję Obamy

Eskalacja konfliktu USA z Iranem może zmniejszyć szansę na reelekcję Baracka Obamy - sugeruje wtorkowy "New York Times", przedstawiając niełatwy dylemat, przed którym stoi amerykański prezydent.Barack ObamaJak pisze dziennik, Obamę czeka w tym roku wybór, którego konsekwencją może być "albo zakłócenie procesu uzdrawiania gospodarki po recesji, albo nadszarpnięcie wizerunku silnego przywódcy". W obu wypadkach republikański rywal w wyborach będzie miał przeciwko niemu potężne argumenty.Przyczyną jest ustawa o sankcjach ekonomicznych wobec Iranu, uchwalona w grudniu przez Kongres i zatwierdzona przez Obamę. Przewidują ona nałożenie embarga na transakcje z bankiem centralnym Iranu, przez który przechodzą płatności za irańską ropę naftową. Zgodnie z ustawą USA będą musiały podjąć działania przeciwko krajom nadal kupującym ropę od Iranu za pośrednictwem tego banku, nawet jeśli będą to sojusznicy Ameryki.Po długich naleganiach Białego Domu Kongres złagodził pierwotny projekt ustawy. Według... ...

Viacom rzuca wyzwanie Disneyowi i Warner Bros

Viacom szykuje się do walki o budżety producentów odzieży, żywności, zabawek, czy materiałów biurowych, którzy kupują prawa do wykorzystania znanych postaci z bajek i filmów, by zwiększyć sprzedaż.W styczniu amerykański koncern planuje w Warszawie konferencję, na której zaprezentuje nowe oferty. Będzie kusił możliwością wykorzystania postaci z kreskówek emitowanych na antenie swoich kanałów tematycznych dostępnych w Polsce: Nickelodeon, Comedy Central i MTV. Na ich antenach wyświetlane są takie kreskówki, jak „SpongeBob Kanciastoporty”, „Dora poznaje świat”, „Wojownicze żółwie ninja”, „South Park”, „Beavis i Butthead”, „Victoria znaczy zwycięstwo”.– Polska jest atrakcyjnym rynkiem z punktu widzenia licencjonowanych dóbr konsumpcyjnych – mówi Dan Frugtniet, dyrektor ds. licencji Viacomu. Licencjami i prawami do wykorzystania postaci stworzonych przez koncern zajmuje się firma Plus License. Zdaniem Frugtnieta nasz rynek ma jeszcze spory potencjał, bo siła nabywcza Polaków rośnie – z... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
5+2=?


Informacje o plikach "cookies"