Szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Jean-Claude Trichet, jeden z negatywnych bohaterów globalnych protestów ruchu "oburzonych", powiedział w niedzielę, że obecny kryzys finansowy powinien być dobrą lekcją, ale ostrzegł przeciwko radykalnym rozwiązaniom.

W dzień po demonstracjach przeciwko chciwości wielkich korporacji i nierównościom ekonomicznym, które przetoczyły się przez wiele miast całego świata, Trichet oświadczył, że kryzys nauczył go, iż systemu finansowego nie można pozostawić w tak kruchym stanie i wezwał do silniejszej regulacji.

"Nasze zadanie to uczynienie bardziej solidnym światowego systemu finansowego. W ten sposób rozumiem część postulatów, które przychodzą z tego ruchu (+oburzonych+)" - wskazał w wywiadzie dla francuskiego radia Europe 1 i telewizji iTele.

"To dlatego od samego początku, od pierwszych szczytów G20, mówiliśmy, że trzeba zdecydowanie wprowadzić pewne zasady i ograniczenia w systemie finansowym" - dodał Trichet. Nie należy jednak posuwać się do demolowania banków, ponieważ finansują one trzy czwarte gospodarki - zastrzegł.

Ośmioletnia kadencja Tricheta jako szefa Europejskiego Banku Centralnego mija z końcem października

Szef EBC ocenił, że sektor finansowy "jest w połowie drogi". "Wzmocniliśmy regulację banków komercyjnych. Nadal jest jednak wiele do zrobienia, szczególnie w instytucjach niebankowych" - wskazał.

Trichet oświadczył, że nie jest zwolennikiem "deglobalizacji", ale od uczestników antyglobalistycznych demonstracji usłyszał wyraźny komunikat o konieczności wzmocnienia światowego zarządzania ekonomicznego.

Ośmioletnia kadencja Tricheta jako szefa Europejskiego Banku Centralnego mija z końcem października. Jego następcą zostanie Włoch Mario Draghi.

W wielu miastach świata, w tym w Warszawie, odbyły się w sobotę w większości pokojowe marsze ruchu "oburzonych". Jego członkowie oskarżają bankierów i polityków o rujnowanie światowej gospodarki. W Rzymie doszło do aktów wandalizmu i starć z policją - rannych zostało ponad 70 policjantów i uczestników zajść, a 12 osób aresztowano. Straty szacowane są na miliony euro.


Prezydent Izraela Szimon Peres: Abbas to najlepszy palestyński prezydent

Prezydent Izraela Szimon Peres nazwał w poniedziałek Mahmuda Abbasa "najlepszym prezydentem Palestyńczyków w historii" i wezwał go do wznowienia rozmów pokojowych z państwem żydowskim.Przemawiając na spotkaniu z ambasadorami obcych państw w swojej jerozolimskiej rezydencji Peres, laureat Pokojowej Nagrody Nobla za porozumienia pokojowe z Palestyńczykami, podkreślił, że nie tylko bardzo szanuje, ale i lubi Abbasa.Wezwał go jednocześnie do powrotu do rozmów pokojowych z Izraelem, zerwanych ponad rok temu. "Wznówmy rokowania, otwarcie i w spokoju, nawet jeśli się nie zgadzamy i krytykujemy" - zaapelował Peres. Jego zdaniem, reaktywacja negocjacji bliskowschodnich jest tym ważniejsza, że "sytuacja w naszym regionie nigdy nie była tak niebezpieczna".Przypomniał, że rozmowy pokojowe - zakończone podpisaniem układu z Oslo w 1993 roku, na podstawie którego powstała Autonomia Palestyńska - przez pierwsze miesiące toczyły się bez udziału mediów, bo inaczej - zdaniem Peresa - nigdy by się nie ... ...

Grzejniki żeliwne

Grzejniki żeliwne posiadają dużą pojemność i małą przewodność, co sprawia, że długo się nagrzewają, ale również długo oddają ciepło. Są często stosowane w obiegach grawitacyjnych (przepływ wody zachodzi w tego typu instalacjach pod wpływem siły grawitacji), gdyż posiadają małe opory hydrauliczne. Grzejniki żeliwne nie powinny być stosowane w instalacjach zautomatyzowanych, gdyż ich reakcja na zmianę zapotrzebowania na ciepło wewnątrz pomieszczenia jest bardzo długotrwała. Wśród wad grzejników żeliwnych możemy także wymienić ich dużą tendencję do gromadzenia wewnątrz zanieczyszczeń, co sprawia, że muszą one być płukane. W związku z gromadzeniem zanieczyszczeń zaleca się montowanie specjalnych filtrów w instalacji centralnego ogrzewania i ich okresowe oczyszczanie – ułatwia to utrzymanie wnętrza grzejników żeliwnych w czystości. Ponadto grzejniki żeliwne nie powinny wchodzić w skład instalacji, w której zamontowane są inne rodzaje grzejników, gdyż generowane przez nie zanieczyszczenia... ...

Rodzina Głowackich domaga się od Agnes Trawny 210 tys. zł za utrzymanie domu na Mazurach

Rodzina Głowackich, która do wiosny mieszkała w Nartach w domu, który odzyskała Agnes Trawny domaga się od niej 210. tys zł. W pozwie do sądu Głowaccy argumentują, że przez 30 lat tyle wydali na remonty i utrzymanie domu.Są to koszty m.in. malowania ścian, położenia glazury i terakoty, zbudowania kominka i zaadaptowania na cele mieszkaniowe poddasza.Jak poinformował PAP pełnomocnik Trawny mecenas Andrzej Jemielita, Trawny chce oddalenia powództwa Głowackich. "Poinformowałem Głowackich, że jeśli chcą mogą zabrać z tego domu wszystko: baterie łazienkowe, krany, mogą pozbijać kafelki i terakotę, ponieważ pani Trawny przeznacza ten dom do rozbiórki" - powiedział Jemielita. Dodał, że Głowaccy załączyli do akt rachunki związane z remontami z lat 90. i początku 2000 roku, które opiewają na 6-7 tys. zł. "Nie wiem więc, skąd taka wysoka suma" - powiedział.Pełnomocnik Głowackich mecenas Lech Obara odnosząc się do wysokości pozwu powiedział, że "rachunki to nie wszystko". "Trzeba doliczyć kosz... ...

Siemens odrzuca irańskie oskarżenia o sabotaż

Niemiecki koncern elektrotechniczny Siemens odrzucił w niedzielę oskarżenia o dokonanie sabotażu w programie atomowym Iranu. Wpływowy irański deputowany twierdzi, że dostarczone przez Siemensa części zawierały ukryte ładunki wybuchowe.Alaedin Borudżerdi, który przewodniczy komisji bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej parlamentu Iranu, powiedział, że irańskim ekspertom udało się odpowiednio wcześnie wykryć materiały wybuchowe ukryte w urządzeniach, przeznaczonych dla programu badań atomowych."Miały wybuchnąć po podłączeniu urządzeń i sparaliżować cały program atomowy" - powiedział Borudżerdi w wywiadzie dla portalu internetowego Chanehe Mellat.Rzecznik Siemensa zdementował te rewelacje. "Nie uczestniczymy w irańskim programie nuklearnym i nie dostarczamy żadnych części przeznaczonych dla tego programu" - powiedział przedstawiciel koncernu agencji dpa.Zachód podejrzewa Iran o prowadzenie prac w celu skonstruowania broni atomowej. Teheran twierdzi, że celem prowadzonych ba... ...

Grzejniki wodno-elektryczne

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, coraz chętniej stosowanym w łazienkach, są łazienkowe grzejniki wodno-elektryczne. W okresie grzewczym są one podłączone do instalacji centralnego ogrzewania, a możliwość zasilania prądem elektrycznym umożliwia ich użytkowanie także poza sezonem grzewczym, w przypadkach kiedy lubimy mieć w łazience wysoką temperaturę.Grzałka zainstalowana w grzejniku łazienkowym powinna być do niego odpowiednio dobrana, zakłada się, że moc grzałki powinna być niższa od mocy grzejnika, przy czym dokładne techniki doboru są bardzo różne. Według niektórych teorii grzałka powinna posiadać od 70 do 80% mocy posiadanej przez grzejniki łazienkowe, według innych, moc posiadaną przez grzejniki łazienkowe należy pomniejszyć o około 150W, otrzymana moc, to moc, którą powinna posiadać grzałka.Zazwyczaj producenci oferują grzałki odpowiednio dobrane do oferowanych przez nich grzejników łazienkowych. Grzejniki posiadające grzałkę są łatwe w obsłudze, można zaprogramować czas ich grza... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
8+8=?


Informacje o plikach "cookies"