Część zlokalizowanych 820 m pod ziemią wyrobisk kopalni Krupiński w Suszcu, gdzie w maju po zapaleniu metanu zginęły trzy osoby, została w poniedziałek ponownie zamknięta, wraz ze znajdującym się tam sprzętem. Zdecydowano tak ze względów bezpieczeństwa.

Po majowym wypadku rejon został odizolowany od pozostałych wyrobisk specjalnymi tamami przeciwwybuchowymi z powodu zagrożenia pożarowego. Dopiero w październiku, gdy pożar wygasł, można było otworzyć tamy i przeprowadzić w wyrobiskach wizję lokalną - eksperci dokonali oględzin w zeszłym tygodniu. Pobrali próbki i zabezpieczyli elementy sprzętu do badań. Teraz rejon, gdzie wysoka temperatura świadczy o utrzymującym się zagrożeniu, ponownie zamknięto.

"Dziś przed południem ponownie zamknięto tamy, oddzielające ten rejon od pozostałych wyrobisk" - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego Jolanta Talarczyk.

Dodała, że w weekend i w poniedziałek rano z tego rejonu wywieziono takie elementy znajdującego się pod ziemią sprzętu, które można było łatwo i bez ryzyka zdemontować i przetransportować - to głównie niewielkie części, np. elektryczne. Cały pozostały sprzęt - m.in. kombajn górniczy i środki transportu - pozostanie w zniszczonym wyrobisku.

Dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia w Suszcu, oznacza to utratę wielu urządzeń. Spółka zapewnia jednak, że strata nie będzie dotkliwa - pracujący tam sprzęt był stary, zamortyzowany, i właśnie na tej ścianie wydobywczej miała zakończyć się jego eksploatacja.

W tym rejonie pozostało jeszcze ok. 400 tys. ton węgla. Kopalnia będzie mogła go wydobyć, ale z innego rejonu - musi przygotować i uzbroić nową ścianę wydobywczą.

5 maja tego roku w kopalni Krupiński, 820 m pod ziemią, zapalił się metan. Zginął wówczas górnik, a także dwaj ratownicy uczestniczący w akcji po wypadku. Ciało drugiego z nich odnaleziono w zadymionym chodniku dopiero po tygodniu poszukiwań. 11 górników zostało rannych. Akcja ratownicza trwała dwa tygodnie. Potem rejon wypadku otamowano ze względu na zagrożenie pożarowe. Dopiero w październiku można było otworzyć tamy.

Badająca przyczyny wypadku komisja wstępnie uznała, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zapalenia metanu w wyrobisku była iskra mechaniczna, pochodząca np. od pracujących pod ziemią środków transportu, urządzeń, narzędzi czy wentylatorów. Kolejne - prawdopodobnie już ostatnie - posiedzenie komisji ma odbyć się w połowie listopada.

Niezależne postępowanie w sprawie wypadku prowadzi prokuratura.


Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad modernizacją elektronicznych postępowań sądowych

Wprowadzenie nowego postępowania elektronicznego przy nadawaniu klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym, prace nad elektroniczną licytacją ruchomości oraz wprowadzenie elektronicznego postępowania w wydziałach wieczystoksięgowych sądów. To tylko niektóre zmiany, nad jakimi pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości - podaje "Newseria".Wymiar sprawiedliwościNiektóre z nich już są procedowane w Sejmie. Mają one na celu zmniejszenie kosztów postępowania sądowego oraz skrócenie czasu jego trwania. Nowe formy elektronicznego załatwiania spraw są potrzebne, dowodem może być np. ogromna popularność drukowania odpisów z KRS, z czego skorzystało już 9 mln osób i firm. Z części funkcjonalności można korzystać już od miesięcy i sprawdza się to w praktyce. – Większe inwestycje poczyniliśmy już wcześniej, konkretnie na budowę Krajowego Rejestru Sądowego, księgi wieczystej w postaci elektronicznej, czyli tzw. EKW, czy też Krajowego Rejestru Karnego. Obecnie natomiast trwają modyfikacje ... ...

2,5 mld zł zarobił fiskus na kontrolowanych podatnikach

Ministerstwo Finansów na prośbę DGP podsumowało przeprowadzone w 2011 r. kontrole skarbowe. Z zestawienia wynika, że inspektorzy skarbowi przeprowadzili o 169 mniej kontroli w porównaniu z rokiem 2010. Kontrola skarbowaKontrole skarboweNie przełożyło się to jednak na mniejsze wpływy budżetowe. Wręcz przeciwnie. Wpłaty były wyższe o 153,9 mln zł, tj. o 23,2 proc.Wartość złożonych przez podatników korekt również była wyższa niż rok wcześniej. Wyniosła 269,1 mln zł wobec 202,6 mln zł w 2010 r. Korektę zeznania składają po rozpoczęciu kontroli skarbowej ci podatnicy, którzy sami przyznają się do błędów. To dobra taktyka. Korekta złożona do urzędu wraz z wyjaśnieniem jej przyczyn, a także czynnym żalem zawsze oznacza mniejszą odpowiedzialność finansową. Składając poprawione zeznanie czy deklarację, podatnik będzie musiał zapłacić powstałą zaległość podatkową i odsetki za zwłokę. Czynny żal uchroni go przed grzywnami wynikającymi z kodeksu karnego skarbowego. Gdy o dopłacie podatku decyd... ...

Grzejniki aluminiowe – budowa

Materiałem stosowanym do produkcji grzejników aluminiowych, ja sama nazwa zresztą wskazuje, jest aluminium. Aluminium jest materiałem posiadającym bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, co ma znaczący wpływ na wydajność posiadaną przez grzejniki aluminiowe.Grzejniki aluminiowe zbudowane są tak zwanych ogniw aluminiowych, które mają jednakową szerokość, zazwyczaj mieszczącą się w przedziale od 8 do 10 centymetrów. Ogniwa łączone są ze sobą w taki sposób, że przód grzejnika ma postać gładkiej powierzchni. Grzejniki aluminiowe są zawsze lakierowane, w celu otrzymania estetycznego wyglądu, a także aby ułatwić użytkownikom utrzymanie ich w czystości. Ponieważ grzejniki aluminiowe są urządzeniami wieloczłonowymi, można ich wielkość dostosować do każdego rodzaju wymagań, co więcej ich gabaryty mogą być modyfikowane również po zamontowaniu.Grzejniki aluminiowe poza ogniwami posiadają jeszcze element pozwalający na ich podłączenie do sieci centralnego ogrzewania. Konstrukcja umożliw... ...

Mieszkańcy ekologicznego miasta skarżą się na zanieczyszczone środowisko

Mieszkańcy chińskiego Eco-City - miasta ekologicznego koło portu Tiencin - narzekają na rozwiązania, które miały być przyjazne środowisku, a okazały się źródłem jego zanieczyszczenia. Najwięcej kontrowersji budzą wyschnięte ogrody na dachach budynków.W ostrym i gorącym klimacie wysuszone ogrody stały się siedliskiem kurzu i wielu zanieczyszczeń. Ich utrzymanie w dobrym stanie jest kosztowne i bardzo pracochłonne - skarżyli się na stronach internetowych mieszkańcy Tiencin Eco-City. Wywołali tym dyskusję na temat celowości kontynuacji pozostałych projektów na terenie Chin.W całym kraju miało powstać 200 Eco-Cities, ale po wstępnej analizie kosztów wielu deweloperów zrezygnowało z budowy przyjaznych środowisku, nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. Okazało się, że rozwiązania, opierające się na oszczędzaniu energii i stosowaniu zdrowych materiałów budowlanych są bardzo drogie i niewielu jest chętnych na mieszkanie w takim środowisku. Projekty te są na tyle kosztowne, że nie tylko zniech... ...

Izrael mógłby zaatakować Iran bombą elektromagnetyczną?

W razie konfliktu militarnego Izrael mógłby zniszczyć irańską sieć elektryczną, używając specjalnie zaprojektowanej bomby elektromagnetycznej - napisał w niedzielę "Sunday Times". Materiał brytyjskiej gazety natychmiast obszernie omówiły media izraelskie.Taka bomba, zdetonowana na dużej wysokości, wygenerowałaby potężny impuls elektromagnetyczny, który zakłóciłby funkcjonowanie wszystkich urządzeń na ziemi - wskazali cytowani przez gazetę eksperci."Sunday Times" pisze, że sięgnięcie po taki środek przez Izrael zaczęto rozważać w kontekście ewentualnego ataku na irańskie obiekty nuklearne. Według brytyjskiej gazety taki atak "cofnąłby Iran do epoki kamiennej".Promieniowanie gamma "usmażyłoby" wszelkie urządzenia elektryczne i elektroniczne. Zniszczone zostałyby systemy łączności. Ostatecznie doprowadziłoby to do załamania gospodarczego. ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
7+8=?


Informacje o plikach "cookies"